به گزارش روابط عمومی، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام در نامه ای به اعضای شورای دستگاه‌های نظارتی کشور  نسبت به فسادخیز و ضد تولید بودن  لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی هشدار داد. متن نامه به شرح زیر است:

اعضای محترم شورای دستگاه‌های نظارتی کشور آقایان:

سراج، ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور،

عادل آذر، ریاست محترم دیوان محاسبات،

مظفر، معاون محترم نظارت مجلس،

 نوبخت، معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور،

حجت الاسلام علوی، وزیر محترم اطلاعات،

حجت الاسلام بهرامی، ریاست محترم دیوان عدالت اداری؛

سلام علیکم؛

با احترام به استحضار می‌رساند اخیرا دولت محترم، در اقدامی قابل تأمل مبادرت به تصویب لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی جدید آن هم با قید دو فوریت نموده است که در مجلس شواری اسلامی نیز یک فوریت آن به تصویب رسیده و اکنون این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است.
اما از آن‌جا که کارنامه و عملکرد مناطق آزادِ موجود در کشور در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای و اقتصادی مورد نظر، بسیار ضعیف و غیر قابل دفاع می‌باشد، ضروری می‌بود دولت و مجلس محترم قبل از تصویب فوریت این لایحه، تصمیم‌گیری در رابطه با آن را مشروط به ارائه گزارش کارشناسی از همه نهادهای نظارتی مسئول می‌کرد.
متأسفانه بر اساس کارشناسی‌های انجام شده باید اعتراف کرد که مناطق آزاد نه تنها به مناطق پردازش صادرات تبدیل نشدند بلکه به دلیل ذی‌نفع بودن مناطق از واردات، به دورازه‌هایی برای واردات کالاهای تجاری و مصرفی و بدتر این‌که مهندسی قاچاق برای ورود این کالاها به سرزمین اصلی تبدیل شده‌اند.
به راستی آیا دولت و نمایندگان محترم موافق لایحه، از فسادهای چند لایه ناشی از قاچاق، زمین‌خواری، رانت واردات و معافیت‌های مالیاتی، پولشویی و فعالیت‌های غیر شفاف ارزی و حتی قاچاق انسان در مناطق آزاد اصلا اطلاعی دارند که اکنون عزم خود را برای افزایش 100 درصدی آن جزم کرده‌اند؟
آیا دولت و نمایندگان موافق لایحه، از فرار مالیاتی دسته جمعی با ثبت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد اطلاعی ندارند یا خود را به تجاهل می‌زنند؟
آیا بهتر نبود و نیست که نمایندگان موافق و دولت محترم با توجه به تاکیدات مکرر رهبری بر مبارزه با قاچاق سازمان یافته به دلیل ضربه مهلک آن بر پیکر تولید و اشتغال کشور، ابتدا برای رفع مشکلات ساختاری از جمله حاکمیت دوگانه گمرکی برای مقابله با قاچاق‌خیز بودن مناطق آزاد کنونی اقدام نموده و سپس در باب ایجاد مناطق جدید تصمیم گیری نمایند؟
بدیهی است شتابزدگی و رفتار غیر کارشناسی دولت و مجلس در شرایطی که مناطق آزاد با ناکارآمدی‌ها و فسادهای چند لایه و تعارض ساختاری و نظارتی همراه می‌باشد، شائبه سیاسی بودن تصویب این لایحه با توجه به نزدیک بودن ایام انتخابات را بیش از پیش به ذهن متبادر می‌کند.
از این رو افزایش 100 درصدی مناطق آزاد آن هم به صورت دفعی و یکباره، بدون توجه به تقدم اصلاح وضع موجود و توسعه کیفی این مناطق به جای توسعه کمی، ایرادات و ابهامات بسیاری دارد که بایسته است دستگاه‌های نظارتی کشور به صورت فعال به بررسی اهداف پیدا و پنهان ارائه این لایحه پرداخته و با توجه به شرایط نابسامان کنونی مدیریت و عملکرد مناطق آزاد، از تصویب آن به عنوان یک لایحه غیر ضرور و فسادخیز جلوگیری نمایند.
از این رو بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام نسبت به فسادخیز و ضد تولید بودن این لایحه هشدار می‌دهد و در راستای سیاست پیشگیری از فساد، با جدیت از دستگاه‌های نظارتی کشور درخواست دارد که در شرایط رکودی اقتصاد به وظیفه ملی و انقلابی خود عمل نموده و از تصمیم گیری جهت افزایش مناطق آزاد بدون مطالعه کارشناسی و اصلاح وضعیت مناطق موجود، جلوگیری به عمل آورند.

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام