بسم الله الرحمن الرحیم

حجت‌ الاسلام‌ و‌ المسلمین محسنی‌ اژه‌ای
ریاست محترم قوه قضائیه

سلام علیکم
پس از انتصاب به سمت ریاست دستگاه قضا توسط رهبر انقلاب بارها بر نقد خود و دستگاه قضایی کشور تأکید داشته‌اید. حال در جهت رفع نگرانی‌های جدی دلسوزان انقلاب و نظام اسلامی، تداوم مسیر تحول قوه‌قضائیه و عدم بازگشت به دوران غیر شفاف و نه چندان مطلوب این نهاد، نکات مهمی در خصوص اتفاقاتی که در هفته‌های اخیر رخ داده قابل ذکر است.
تحول‌خواهی و تحول‌آفرینی در دستگاهی که مستقیماً با مسئله عدالت دست و پنجه نرم می‌کند، آن هم در شرایطی که به گواه رهبر انقلاب با یک عقب‌ماندگی جدی در این عرصه مواجه هستیم، صرفاً با بیان امکان نقدپذیری قوه‌قضائیه و جلسات با منتقدین محقق نمی‌شود.
بدیهی است که حرکت در مسیر تحول، مبارزه با فساد و مفسدین و حل مسائل کشور بدون همراهی بدنه این دستگاه به خصوص مدیران ارشد آن و حمایت مردم و نخبگان ناممکن است. باوجود تلاش‌ها و اقدامات قابل تقدیر اما در بعضی از مدیران ارشد منصوب‌شده در این قوه روحیه‌‌ی تحول‌خواهی و تحول‌آفرینی دیده نمی‌شود.
در همین شرایط متاسفانه اخباری از جابه‌جایی برخی از مسئولین و قضات فسادستیز، انقلابی و مؤمن این دستگاه از جمله قاضی مسعودی‌مقام، رسول قهرمانی، مسعود شاه‌محمدی و حسین سمیعی که سال‌هاست در برابر باندهای قدرت و ثروت در پروند‌ه‌های بزرگی چون هفت‌تپه و پرونده اشخاصی همچون اکبر طبری، هادی رضوی و علی دیواندری ایستاده بودند، منتشر شد؛ در واقع افرادی که در افکار عمومی به عنوان نماد فسادستیزی دستگاه عدلیه مطرح‌اند، در دوره جدید از میان برداشته می‌شوند!
مطابق ماده ۶ «دستورالعمل تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» نصب رئیس مجتمع ویژه مفاسد اقتصادی به پیشنهاد رئیس کل دادگستری تهران و ابلاغ رئیس قوه‌قضائیه صورت خواهد گرفت. بنابراین برداشته شدن قاضی مسعودی مقام از ریاست مجتمع ویژه مفاسد اقتصادی توسط شخص آقای القاصی‌مهر- رئیس کل دادگستری تهران- و همینطور مطلع بودن و ای‌ بسا در دستور قرار دادن کنار گذاشتن چند فرد مهم و تاثیرگذار دیگر از مجتمع رسیدگی به جرائم اقتصادی علاوه بر آنکه جای تعجب و نگرانی بسیار دارد نباید بدون اطلاع شما صورت می‌گرفته است. همچنین جایگزین این افراد که طبق گفته آقای نجفی- معاون دادستانی تهران- یک روز هم سابقه اقتصادی ندارند باعث تاسف است. از طرفی اگر در جریان رویکرد ضدتحولی برخی آقایان همچون آقای القاصی‌مهر و زیرمجموعه ایشان آقای صالحی که منجر به چنین جابجایی‌های محیرالعقول و مشکوکی شده‌اند، بوده‌اید که مانع اصلی تحقق عدالت شخص شما هستید. از طرفی دیگر اگر در جریان این رویکرد ضدتحولی نبوده‌اید، که ما نیز با نگاهی خوشبینانه به این امر قائل هستیم، قبل از آن که دیر شود و دستگاه قضا به کل از ریل تحولی خود خارج شود نسبت به انتصابات و اطرافیان خود بازنگری اساسی کنید. سکوت شما در برابر سوالات اذهان ملت و عدم پاسخ مناسب از سوی شما به این جابجایی‌ها و جایگزینی‌ها پذیرفتنی نیست.

همچنین فرستادن پرونده خصوصی‌سازی شرکت کشت‌ و صنعت مغان به ماده ۴۷۷ درحالی که ابعاد تخلفات آن اظهرمن‌السمش بوده، ارجاع پرونده‌‌های فعالین عدالتخواه شهرستان امیدیه همچون محمدرضا آقاجری به اجرای احکام درحالی که در دوره قبل بازرسی ویژه گزارشی مبنی بر پرونده‌سازی برای این افراد ارائه داده بود و احضار بی‌دلیل سرباز بابلی پس از یک سال مثال‌هایی دیگر از وضعیت مبهم و سوال برانگیز دستگاه عدلیه است.

بنابراین از شما به عنوان عالی‌ترین مقام قوه‌قضائیه جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رود ضمن توضیح و روشنگری درباره ابهامات و پرسش‌های موجود پیرامون عملکرد و انتصابات اخیر خود، به سؤالات مطرح شده نیز پاسخ مبرهن و جامع داده و درباره نقاط ابهام‌برانگیز، شفاف‌سازی کنید. همچنین پیگیری، بررسی و ارائه نتیجه در موارد فوق را نیز دستور دهید.

والسلام علی من التبع الهدی

 

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران