بازخوانی دوباره نامه های امام خامنه ای به جوانان غربی

آن روزها کمتر کسی حرف های پیر خمین را باور می‌کرد. دقیق‌تر بگویم کمتر کسی حرف او را می‌فهمید. حتی جامعه‌شناسان و نظریه‌پژوهان دنیا نیز عقیده داشتند چون این نهضت وابسته به بلوک‌های شرق و غرب نیست، چند سالی بیشتر قوام نمی‌یابد که این نظریه با شروع جنگ تحمیلی قوت گرفت و عده‌ای می‌گفتند آماده باشید تا دوباره بازگردیم…

اما هرچه جلوتر می‌رفت؛ این سخن امام خمینی(ره) بیشتر گوش‌های آلوده‌ی آنان را آزار می‌داد:«…مسئله دیگر صدور انقلاب است که بارها گفته‌ام، ما با کسی جنگی نداریم. امروز انقلاب ما صادر شده‌است و مستضعفین به اسلام چشم دوخته‌اند. باید با تبلیغات صحیح اسلام را آن‌گونه که هست به دنیا معرفی نمایید.» (صحیفه امام. ج15. ص320)

همه ی ما شاهد بودیم که چگونه بیداری اسلامی در کشو‌رهای منطقه ایجاد شد و هنوز نیز ادامه دارد. با وجود برخی شکست‌ها اما روحیه انقلابی بین جوانان ایجاد شده و نگرش ساختن تمدن اسلامی بوجودآمده. اما بیداری اسلامی کافی نیست و باید مردم دنیا مخصوصا جوانان اروپایی و آمریکایی آگاه شوند.

شاید به همین خاطر بود که رهبر مسلمین دومرتبه و در زمان‌های حساس، نامه‌ای خطاب به جوانان غربی نگاردند. در برهه‌ای که اسلام تکفیری و مطرود در زیر پرچم داعش سعی در انحراف فکری جهانیان از اسلام را داشت، مقام معظم رهبری از فرصت پیش آمده استفاده کرده و از جوانان غربی خواست تا با مطالعه دقیق اسلام و به دور از شانتاژهای رسانه‌ای بپردازند و فریب تبلیغات دشمن را نخورند.

اما آنچه وظیفه ماست؛ تبیین ابعاد مختلف این نامه و نشان دادن چهره حقیقی اسلام است. گرچه ترجمه و پخش نامه در سراسر جهان حائظ اهمیت بوده، لیکن کافی نیست و مهم این است که درمورد دال و مدلول‌های موجود در نامه بحث شود. اینکه ایشان می نویسد:« تروریسم دشمن مشترک ماست.» باید بیان شود، چرا؟ وجه اشتراک این موضوع چیست؟ ادله‌ی ما در این زمینه چه می باشد؟ و سوالاتی از این دست که در سراسر این دو نامه فراوان است.

بنابراین و با توجه به سیری که از ابتدای انقلاب بوجود‌آمده، وظیفه ما فراتر از ارسال نامه بوده و باید برای صدور انقلاب و مفاهیم آن تلاش کنیم. حاصل این تلاش‌ها می‌شود اتفاقاتی که در نیجریه و آذربایجان افتاده است و شاهدیم چگونه شیعیان هنوز هم برای نام اسلام به رهبری خمینی کبیر(ره) خون‌ها می‌دهند و برای شکل گیری تمدن عظیم اسلامی مجاهدت می‌کنند.

امید است این انقلاب‌ها به موج اسلام گرایی منجر شود و شاهد مسلمان شدن جوانان غربی باشیم. إن‌شاءالله