خون شهید پایمال نخواهد شد

مرز باریکی است میان نتیجه گرایی و تکلیف گرایی. خیلی ها بودند که به بهانه نتیجه ندادن حرکت امام حسین (علیه السلام) و شکست او در مقابل یزید ملعون، امام خود را همراهی نکردند. آن ها با دودوتا چارتای عقلی خود این گونه حساب می کردند که حرکت پسر فاطمه(س) شکت خواهد خورد و نتیجه ای نخواهد داشت. البته شاید در ظاهر حساب و کتابشان هم درست بود. لشکر و قوای یزید زنا زاده کجا و عده و عدد پسر فاطمه اطهر کجا؟ عده ای حتی قبل از حرکت امام حسین بی وفایی و عهد شکنی مردم کوفه را نیز به امام حسین (علیه السلام) گوشزد کرده و به خیال خودشان امام وقتشان را از حوادث راه مطلع کرده بودند. اما این عده در محاسبات عقلی خود، این نکته را در نظر نگرفتند و آن این که «خون شهید پایمال نخواهد شد»

در واقع در چارچوب و نظام تقدیرات الهی، به خون شهید آن چنان ارج و منزلتی داده شده است که اگر کسی در راه خدا خونش ریخته شود، قطعا این خون پایمال نخواهد گردید و به ثمر خواهد نشست. خدا خود ضامن این خون است. و این شاید بزرگترین درس از عاشورا باشد. آن روز امام حسین و یاران با وفایش نه از عده و عدد دشمن هراسیدند و نه حتی از به اسارت درآمدن خاندان گرامی رسول خدا. ایشان به تکلیف خود عمل کردند و در محاسبات عقلی خود گرفتار نتیجه گرایی غیر الهی نشدند. خدا را دیدند و خدا هم به خون آنان برکت داد و آن چنان شد که نه تنها بساط بنی امیه پس از مدتی به واسطه خون شهدای کربلا برچیده شد بلکه از برکت خون سید الشهدا اسلام ناب محمدی زنده نگه داشته شد و شیعه آل محمد آن چنان ریشه هایش مستحکم شد که هیچ طوفانی در طول زمان نتوانست آن را از جا برکند. به طوری که بعد از هزار و چهارصد سال فرزندانی تربیت شدند که هشت سال بدون ساز و برگ آن چنانی به تاسی از سید و مولای خود در مقابل کل دنیای استکبار ایستادند. فرزندانی که در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات هایی را طرح ریزی و اجرا کردند که بنا بر محاسبات نظامی و عقلی دنیایی امکان انجام آنان «صفر» بود.

در هشت سال جنگ تحمیلی نیز عده زیادی بودند که می‌گفتند این جنگ نتیجه ای نخواهد داشت و توانایی ایستادگی در مقابل دشمن را نداریم و باید تسلیم شویم. اما فرق اساسی دوران دفاع مقدس با زمان امام حسین در این بود که یاران خمینی او را تنها نگذاشتند و به تکلیف خود در برابر نائب امام زمان عمل کردند و با دادن خون خود، ضامن تداوم انقلاب اسلامی شدند.و اما تاریخ تکرار می شود. در زمان حاضر نیز عده ای دم از تسلیم شدن و مصالحه با استکبار می زنند و با محاسبات عقلی دنیایی خودشان، ایستادگی در مقابل تحریم ها و دشمنی ها را بی فایده می دانند. اینان نیز همانند هم کیشان خودشان در گذشته، از توجه به عنایات و تقدیرات الهی غافلند و به پایمال نشدن خون شهید اعتقادی ندارند.

باید از دام نتیجه گرایی دنیایی خارج شد و افق دید خود را بالا برد. و به تکلیف خود در برابر نائب امام عصر عمل کرد. و مطمئن بود انقلابی که در امتداد خون شهدای کربلاست و ریشه هایش با تقدیم هزاران شهید در دفاع مقدس آبیاری شده است، هرگز در برابر دشمنی ها و فتنه ها و تحریم ها سرخم نخواهد کرد.