×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین مطالب

افزونه جلالی را نصب کنید.

ما با شما؟ هرگز!

بازاندیشی در سوره کافرون؛ به مناسبت تمایل برخی دولت‌مردان ایرانی و آمریکایی در برقراری روابط سیاسی

حمید درویشی شاهکلایی

طلبه و دانش آموخته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

سوره مبارکه کافرون، برای تنظیم روابط اسلام و کفر، پیام روشن و آشکاری دارد. بد نیست گاهی از نظرات قرآن هم بهره‌مند شویم!

این سوره با «قل» سوره می‌شود، پیامبر مامور اعلان موضع و ابلاغ بیانیه رسمی جریان حزب الله است، یک‌بار و برای همیشه. گویا عده‌ای از کافران نزد پیامبر آمده بودند و پیشنهاد سازش دوستی داده بودند که خدا خودش وارد می‌شود و کار را با یک بیانیه کوتاه تمام می‌کند.

سوره کافرون، کافران را به خاطر کفرشان خطاب قرار می‌دهد (آیه1)؛ یعنی تا زمانی که به کفر و ناباوری خود به قدرت خدا ادامه دهید، چنین و چنان خواهد بود. بی‌شک آنانی که امروزه، قبله‌شان هر کسی غیر از خداست، مصداق همین کافران هستند؛ دولت مستکبر، متوهم و خودابرقدرت‌پندار آمریکا که جایگاه ویژه شیطان بزرگ خود را دارد.

مفسران می‌گویند کافران به حساب دنیایی خود، یک بازی برد-برد را به پیامبر پیشنهاد داده بودند. شدت اعلان مواضع جریان حق نیز جالب است: *ما، امت حزب الله، هرگز به کیش و آیین امروزی شما در نمی‌آییم. هرگز! فکرش را هم نکنید. (آیه2) *شما هم دروغ می‌گویید که اگر ما با شما راه بیاییم، شما با ما راه می‌آیید! یعنی شما با این افکار داغون‌تون خدای ما را می‌پرستید؟! هرگز! (آیه3) *در ضمن، سابقه شما خراب است! روش گذشته شما معلوم و نخ‌نما شده است. هرگز آب ما با شما توی یک جوب نمی‌رود. شما پرستندگان لات و هبل و عزی، پول‌پرستی و دنیادوستی افراطی‌تان شهره خاص و عام است. (آیه4) *نه! از قدیم، نظام ارزشی ما با شما متفاوت بود، شما در جبهه ما نخواهید آمد. (آیه5) اصلا می‌دانید مشکل کجاست؟ مشکل این‌جاست که شما را دینی است و ما را دینی. ما هیچ اشتراکی با هم نداریم. راه ما و شما از یکدیگر جداست. مشکل ما و شما که سیاسی و صوری نیست، اساسی و بنیادی است. هرگز درست نمی‌شود، مگر این‌که به دین ما در آیید!

*

آب ما و شما در یک جوب نمی‌رود. آخر ما هیچ چیزی با شما در اشتراک نداشته و نداریم. مشکل ما و شما در دین‌مان و دین‌تان است. مشکل ما با شما سیاسی یا اقتصادی نیست که با مذاکره حل بشود! باید از کفر خود به خدای ما دست بردارید. همین.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. احمد

  نظر شما در مورد «نرمش قهرمانانه» که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، چیست؟

 2. حمید درویشی

  در پاسخ به احمد:
  1- مقام معظم رهبری اشتباه است. رهبر معظم انقلاب درست است.
  2- نظر رهبری، نظر دقیقی است. ما در برابر «دشمن»، نرمش قهرمانه خواهیم داشت و انشالله در مسابقه کشتی، او را ضربه فنی خواهیم کرد؛ برد قاطع مسابقه کشتی با ما خواهد بود.

 3. احمد

  از بازی با کلمات و شوخی گذشته، اگر جواب جدّی دارید، مشتاق شنیدنش هستم. وگرنه فقط از شما التماس دعا دارم.

  لازم به ذکر هست که در جایی که «رهبر معظم انقلاب» از عملکردی پشتیبانی میکنند، روی حرف ایشان حرف زدن کار پسندیده ای نیست.

 4. حمید درویشی

  احمد آقا!
  1- رعایت آیین نگارش فارسی بازی با کلمات نیست. وظیفه است.
  2- مسابقه کشتی، شوخی نیست. واقعیت است. نرمش قهرمانه به منظور ضربه فنی کردن حریف انجام میگردد، نه برای امتیاز دادن و عقب نشینی احمقانه.
  3- «لازم به ذکر هست» هم غلط است. پیشنهاد میکنم دوباره درس فارسی عمومی 3 واحدی را بگذرانید.
  4- در مورد نظرات متفاوت با رهبری، به دیدار غدیر سال 84 مراجعه کنید. رهبری نظرات مخالف را میپذیرد. البته نرمش قهرمانه و تبیین آن متعلق به حضرت رهبری است؛ نه بنده و جنابعالی یا آقای روحانی.

 5. احمد

  بنده فارسی عمومی را سالها پیش گذراندم و نیازی به تکرار آن نمیبینم. به هر حال … مهم نیست!

  چرا شما ابنقدر به فکر «ضربه فنی کردن» هستید؟ پس تعامل و همکاری چه شد؟ چرا ما نباید بتوانیم با غرب رابطه ای دوستانه داشته باشیم؟

 6. حمید درویشی

  1- این که نیازی به اصلاح اشتباهات خود نمیبنید و حتی حاضر نیستید یک کتاب در این باره بخوانید، خیلی جالب است. قرآن، این تعصبات جاهلی را به بهترین شکل توصیف کرده است. کمی تعقل و تجدیدنظر، بسیار راهگشا خواهد بود.
  2- ما اتفاقا در پی آن هستیم که با همه دنیا رابطه داشته باشیم. اصلا ایده اسلام همین است که خودش را بر همه دنیا عرضه کند و آنها بپذیرند. اگر پذیرفتند که خدا را شکر. آنها هم میشوند مثل ما و در بیت المال ما شریک هستند. اگر نه، اینقدر با آنها میجنگیم تا تسلیم شوند. اگر به زور، مسلمان شدند که باز هم برادر دینی ما هستند و اگر نشدند، باید جزیه بدهند و در سایه قدرت ما زندگی کنند. معنی ندارد، قدرتی غیر از قدرت اسلام، ابراز وجود کند. ما از آنها برتر هستیم و به زودی این برتری را به همه دنیا خواهیم چشاند. به امید آن روز.

 7. احمد

  از چند کلامی که رد و بدل کردیم لذت بردم و بسیار آموختم. متشکرم.

  انشالله در آینده، اگر سوالی برام پیش آمد، دوباره مزاحم خواهم شد.

  در ضمن به وبلاگ «آقا حمید گٔل» هم سری‌ زدم و از مطالب مندرج استفاده کردم.

  التماس دعا

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.