نخستین جلسه واحد جهاد اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام با موضوع «تبیین ابعاد جنگ اقتصادی» با سخنرانی دکتر عبدلملکی، استاد دانشگاه، روز شنبه در دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد.

به گزارش بسیجی سو، این برنامه در ادامه برنامه های هفته دفاع مقدس به ابعاد جنگ اقتصادی امروز پرداخت.

دکتر عبدلمکی در این نشست، با بیان این که مقام معظم رهبری نخستین بار در سال 1386 و دقیقا در زمانی که شرایط اقتصادی ایران بر خلاف بحران جهانی، رو به رشد بود، مطرح کردند. رهبر معظم انقلاب در ادامه در مواقع گوناگون به تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی پرداختند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد که خیلی ها به اشتباه بیان می کنند که «بس است دیگر، خسته شدیم از اقتصاد مقاومتی!» و حال آن که هنوز اقتصاد مقاومتی اجرا نشده و تنها حرف آن زده شده است، کما این که اقتصاد اسلامی، تمام و کمال اجرایی نشده است. اتفاقا اگر اقتصاد مقاومتی اجرا می شد، این همه مشکلات هم وجود نداشت.

ایشان در ادامه در بحث از ماهیت اقتصاد مقاومتی بیان کردند: اقتصاد مقاومتی را می توان نسخه معاصر نظام اقتصادی اسلام دانست. برای پیاده کردن اقتصاد اسلامی باید ظرف آن را که همان مسائل و شرایط کنونی اقتصاد ایران است، شناخت.

دکتر حجت الله عبدلملکی همچنین افزودند: برای شناخت اقتصاد مقاومتی، می بایست ابتدا دشمن شناسی داشته باشیم. دسته ای به عنوان دشمن خارجی به خصومت علیه نظام اسلامی می پردازند و دسته ای هم در داخل که خواسته یا ناخواسته تبدیل به پیاده نظام دشمن خارجی شده اند. دشمن خارجی اعم از آمریکا و اسرائیل و به طور کلی نظام مبتنی بر اومانیسم و لذت گرایی است که تحریم های فلج کننده را تا نابودی کامل نظام اقتصادی کشور در دستور کار خود قرار داده است. از جمله آن تحریم ها که در سالیان اخیر شدت یافته می توان به تحریم کالایی، تحریم نفتی و تحریم بانک مرکزی و مبادلات پولی و تحریم دارو اشاره کرد.

ایشان در ادامه افزودند: البته تحریم های دشمن تنها حدود 10 درصد به طور مستقیم بر اقتصاد کشور تأثیر داشته و بیشتر آسیب ها از جانب پیاده نظام دشمن در داخل کشور صورت گرفته است که عبارتند از برخی از تولیدکننده ها، مصرف کننده ها و دولت؛ حال آن که اقتصاد مقاومتی یعنی ساختار تولید و مصرف کننده و دولت جوری کنار یکدیگر قرار بگیرد که اثرات جنگ اقتصادی را کاهش دهد.

دکتر عبدلملکی همچنین در نقش تولیدکننده ها و مصرف کننده ها در تشدید آسیب ها خاطرنشان کردند: تحریم ها می خواست که معیشت را تحت تاثیر قرار دهد، یعنی «کمبود کالا»، «تورم» و «تشدید بیکاری». اما در این میان اتفاقا در جهت موافق سیاست های دشمن، مصرف کننده ها سه کار کردند: «افزایش مصرف»، «اصرار بر مصرف کالاهای خارجی» (مانند خودروهای گران قیمت خارجی) و «احتکار خانگی» (مانند بحران برنج در چند سال گذشته). تولید کننده ها نیز سه کار کردند: «افزایش قیمت کالاهای خود»، «کاهش تولید» و «احتکار» یعنی در حالی که با افزایش قیمت ها و نیز افزایش نرخ ارز و کاهش واردات، اتفاقا بهترین فرصت برای تولیدکننده داخلی به وجود آمده تا از راه افزایش تولید خود، سود خود را حداکثر کند، برای نخستین بار در ادبیات اقتصادی تولید کننده ما این عبارت به وجود آمد که «فروش نداریم»! یعنی جنس را تولید کرده اما نمی فروشد!

ایشان در ادامه به بیان تشدید خصومت های امریکا و دول غربی علیه ایران پرداختند و گفتند: دو علت را می توان برای این امر اشاره کرد؛ یک علت مبنایی و یک علت قریب. علت مبنایی همان تعارض منافع تمدن غرب با اسلام انقلابی است، به گونه ای که برای آن ها اصل بر لذت و بهره گیری بیشتر است و هر چه مقابل آن ها باشد را از سر راه برخواهند داشت. لذا به همین خاطر رئیس جمهور امریکا در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز صراحتا می گوید که هر جا منافع ما به خطر بیافتد، ما حمله نظامی خواهیم کرد.

علت قریب یا همان علتی که اخیرا به تشدید خصومت ها انجامیده را باید مسئله بیداری اسلامی که نمادی از الگوگیری ملت ها از انقلاب اسلامی دانست، انقلابی که جلوی ابرقدرت ها ایستاد و از حقوق خود دفاع کرد و اثبات کرد که می توان این گونه عمل کرد. لذا این جریان برای نظام خودکامه اقتصادی غرب بسیار سنگین و گران آمد و لذا بر آن شدند تا شاخ ملت ایران را بشکنند.

این استاد دانشگاه در ادامه به بحث مذاکره اخیر سران جمهوری اسلامی و امریکا پرداختند و افزودند: رهبر معظم انقلاب همواره سه شرط را برای مذاکره مطرح می کردند: نخست آن که مذاکره برای مذاکره نباشد، دوم آن که طرف مقابل، حسن نیتی را در عمل نشان بدهد، یعنی خصومت ها را کم کند و سوم هم آن که مذاکره به معنای کوتاه آمدن ما از اصولمان نباشد. ایشان در ادامه از اصول جمهوری اسلامی را مطابق فرموده های مقام معظم رهبری، نابودی اسرائیل دانستند و افزودند البته ما می دانیم که هیچ گاه این شروط از جانب امریکا محقق نخواهدشد، کما این که این شروط از جانب دولت های سابق نیز مطرح می شد. اما اکنون چه شده که آن ها حاضر به مذاکره شده اند؟

دکتر عبدلملکی در ادامه به نقد این رویکرد دولت پرداخت و خاطرنشان کرد: چیزی عوض نشده است. امریکا، همان امریکاست و ما هم خواسته هایمان همان هاست. حال این که دولت پای میز مذاکره می نشیند، نشان از چیست؟ آیا از طرف آن ها حسن نیتی صورت گرفته؟ آیا تحریم ها کاهش یافته؟ یا آیا ما حاضر شده ایم از اصول خود و از حقوق خود کوتاه بیاییم؟

ایشان همچنین در ادامه به برخی از جنایات امریکا در طول تاریخ کشور ما پرداختند، از جمله کودتای 28 مرداد، مشاوره و کمک های امنیتی و نظامی به رژیم شاه در طول سال های مبارزه، تحریک صدام به جنگ هشت ساله، حمله نظامی و ماجرای طبس، حمله به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی از سوی ناو وینسس، تحریم دارو و تحریم های فلج کننده و …

در پایان این نشست، دکتر عبدلملکی با بیان این که راه حل بهبود شرایط اقتصادی، بیش از آن که راه حل سیاسی داشته باشد، راهکار اقتصادی دارد، خاطرنشان کردند: اگر دولت به راستی هدفش بهبود معیشت و اقتصاد است، باید نخست، گام هایی را در درون اقتصاد بردارد، نه این که به نام معیشت و ملت و رهبری و به این بهانه که ما اختیار تام داشته ایم، پای میز مذاکره با کسانی بنشیند که چند لحظه دیگر حرفی دیگر می زنند و خواستار تغییر رفتار ایران در کوتاه مدت و نیز تغییر ساختار در میان مدت می شوند.