جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

نیک مستحضرید، مجلس شورای اسلامی به عنوان مردمی ترین نهاد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تجلیگاه خواست و اراده عمومی بوده و ملجأ و پناهگاهی برای دادخواهی مردم و نظارت بر عملکرد سایر دستگاه های دولتی و غیر دولتی به شمار می آید. در کنار این اوصاف مجلس یازدهم از ویژگی ممتاز دیگری برخوردار بوده که توقع دوچندان دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران را با خود به همراه داشته و آن بهره گیری رهبر معظم انقلاب از واژه انقلابی برای توصیف روحیه اعضای محترم این نهاد است. حال که در ابتدای سال دوم تصدی جنابعالی و نمایندگان محترم بر مسند گرانبهای نمایندگی مردم هستیم خوب است با نگاه به عملکرد چند ماه اخیر این نهاد انقلابی، به بیان دغدغه ها و مطالبات خود بپردازیم .اگرچه در طول یکسال گذشته اقدامات شایسته و گرانبهایی در کارنامه مجلس یازدهم ذکر شده لیکن وجود ابهاماتی چند، دغدغه هایی برای بدنه دلسوز بسیج دانشجویی به وجود آورده که از این بستر به طرح آن می پردازیم.

1-در روزهای گذشته شاهد بحث و بررسی حول طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی یا همان طرح صیانت در مجلس و به تبع آن واکنش های فراوان افکار عمومی درباره طرح بودیم. در این میان اما اتفاقی که رقم خورد، بی توجهی معنادار مجلس و طراحان این طرح به مخالفت های متعدد کارشناسی حول آن بود که با بردن این طرح ذیل اصل 85 قانون اساسی تکمیل شد، آنهم با وجود مخالفت های متعدد نمایندگان با این اقدام و غیبت بیش از 80 نماینده در زمان رای گیری، شاهد مدلی جدید از حکمرانی بودیم که در آن اساسا چیزی به نام پاسخگویی و اقناع افکارعمومی وجود ندارد. در اظهارنظرتان گفتید طرح را علنی در کمیسیونی تخصصی بررسی میکنیم، اما به نظر نمی آید گروهی که در بدترین شرایط زمانی جامعه برای بررسی این مساله و بدون اندکی توجه به نظرات منتقدان و التزامی برای بسترسازی و همراه کردن افکار عمومی در شرایطی که فضای مجازی در هشت سال گذشته در ولنگاری هرچه تمام تر به سر برده است، طرح را تا این مرحله پیش برده اند، در این مرحله حاضر به شنیدن نظرات مخالفان شوند و آنچه پیداست این است که این اقدام بیشتر به اقدامی نمایشی می‌ماند تا شنیدن نظر مخالفان. ایراد اصلی به این رویه و مدل حکمرانی موجود در مجلس این است که در پشت درهای بسته نمیتوان برای جامعه نسخه پیچید و از شفافیت و بررسی علنی این نسخه ها سخن گفت. دلسوزانه از شما به عنوان رئیس مجلسی که با لقب انقلابی توسط رهبر انقلاب مفتخر شده میخواهیم این رویه حکمرانی و قانونگذاری در پشت درهای بسته را به نفع مردم تغییر دهید.

2- جناب آقای دکتر، در روزهای اخیر از طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان به عنوان یکی از دستاورد های مجلس انقلابی در مواجهه با ناکارآمدی دولت دوازدهم یاد کرده اید. حال آنکه عدم تعیین درآمد پایدار در قانون بودجه و افزایش هزینه ها و به تبع آن اثرات تورمی ناشی از اجرای این قانون، نه تنها منفعت چندانی برای ذی نفعان ندارد بلکه با در نظر گرفتن منابع ناپایدار به جهت تامین کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی منجر به تورم بیشتر و ضرر آحاد مردم جامعه خواهد شد.از طرف دیگر دولت دوازدهم در حالی در روزهای پایانی به فکر اجرای این قانون افتاده که مسئولیت اجرای این قانون بر عهده دولت های پس از این دولت بوده و اثرات منفی آن گریبان گیر آنها خواهد شد. در شرایطی که شک خارجی به اقتصاد ایران وارد شده و معیشت اقشار مختلف جامعه به خطر افتاده استآیا بهتر نبود با تعیین ردیف های درآمدی پایدار در قانون بودجه و بهره گیری از بسته های حمایتی کوتاه مدت اقدام به تعویق انداختن زمان اجرای این قانون تا روی کارآمدن دولت منتخب و اتخاذ سیاست هایی در جهت رشد سریع تولید و به تبع آن درآمد افراد زمینه را برای اجرای مناسب و دقیق قوانین حمایتی فراهم کرده  و از تحقق اثرات منفی آن جلوگیری می کردید؟

3-به موجب اصل 76 قانون اساسی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور به مجلس شورای اسلامی محول شده است. عملکرد ضعیف دولت  دوازدهم در 8 سال گذشته و به خصوص در دوره همه گیری بیماری کرونا موجب اختلالات گسترده ای در مدیریت ارکان کشور شده است. قطعی مکرر و بدون برنامه برق و اثرات جدی آن بر روند زندگی مردم به خصوص بیماران  از یک سو و اختلال در چرخه تولید به عنوان موتور محرکه اقتصاد از سوی دیگر که به خوبی می توان اثرات آن را در افزایش قیمت مرغ، سیمان فولاد و ده ها کالای دیگر مشاهده کرد؛ مدیریت ناکارآمد در حوزه کنترل بیماری کرونا، عدم پیش بینی و برنامه ریزی دقیق برای مقابله با خشکسالی و کمبود آب در استان ها به خصوص استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان که دستمایه عناصر ضد انقلاب برای به خطر انداختن کیان این مرز و بوم و امنیت مردم در این استان ها شده، افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی همچون مرغ، نوسانات بازار سرمایه و نابودی سرمایه مردم و سهامداران خرد و ده ها مورد دیگر نشان دهنده ناکارآمدی بدنه اجرایی کشور بوده است. این در حالی است که اظهارات نمایندگان محترم حاکی از آن است که از مدت ها قبل از این وضعیت باخبر بوده لیکن در طول این یکسال اقدام قابل ملاحظه ای را در پیشگیری از وقوع مشکلات، نظارت بر مدیریت و اجرای درست قوانین و همچنین پیگیری جهت شناسایی عاملان اصلی وضع موجود و معرفی به مراجع قانونی ذی ربط نداشته است.

4- خبر تغییر برخی ارقام جدول‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق بودجه بدون رعایت قواعد قانونی و متعاقب آن نامه یک‌صد نماینده به جنابعالی در اعتراض به این مسئله،از جمله اخبار دلسرد کننده ای بود که در انتهای سال گذشته مطرح ولی پاسخ متقن وادله قانع کننده ای به صورت رسمی ازجانب جنابعالی یا اعضای محترم کمیسیون تلفیق بیان نشده و پیگیری های مکرر بدنه دانشجویی نیز پاسخی به همراه نداشته است. حال سوال اینجاست که با وجود عدم تکذیب رسمی جنابعالی و اذعان برخی از نمایندگان محترم، چرا تاکنون پاسخ متقن و مستدلی برای تائید و یا تکذیب این موضوع بیان نشده است و ابهامات همچنان بر جای خود پابرجاست؟

5-انتخابات به عنوان یکی از ارکان اصلی جمهوریت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره مورد توجه دلسوزان قرار داشته است اما آنچه بدنه دانشجویی به عنوان ابهام  در ذهن خویش دارد دعوت 220 نماینده از رئیس جمهور منتخب به جهت نامزدی در انتخابات و همچنین درخواست 210 نماینده از نامزدهای جبهه انقلاب به منظور انصراف به نفع ایشان بوده است. این در حالی است که خبرهای غیر رسمی حکایت از فشار گروه های مختلفی از نمایندگان برای به دست آوردن سهمی از کابینه دولت سیزدهم داشته است.
جناب آقای دکتر، بدنه دلسوز دانشجویی بیم آن دارد که حریت مجلس انقلابی در برخورد با عملکرد دولت منتخب  تحت تاثیر این اقدامات قرار گرفته و وظایف نظارتی محوله دچار اختلالاتی شود.
از طرفی جهت گیری جنابعالی نسبت به لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی علی رغم نقش نظارتی مجلس بر روند برگزاری  انتخابات شورای شهر و روستا، خود شائبه سوگیری آن نهاد انقلابی نسبت به یک جریان سیاسی خاص را ایجاد کرده است. آیا بهتر نبود که شخص رئیس مجلس در این خصوص جهت گیری خاصی نمی کرده تا در رویکرد نظارتی مجلس شورای اسلامی شبهه ای وارد نمی شد؟

6-بیش از یکسال است که طرح شفافیت به عنوان یکی از اصلی ترین شعارهای نمایندگان محترم در پیچ و خم راهروهای این نهاد انقلابی مانده است. حال آنکه انتظار می رود این طرح به عنوان یکی از ابتدایی ترین قدم ها در همان ماه های اولیه مورد تصویب نمایندگان محترم قرار می گرفت. سوال اینجاست که آیا نمایندگان محترم از اهداف عالیه خود فاصله گرفته و این اهداف را  به عنوان شعاری برای کسب آرای بیشتر در حوزه های انتخابی خود مطرح می کرده یا عوامل دیگری در عدم تصویب این طرح دخیل می باشد.

این تنها بخشی از ابهاماتی بود که بدنه دلسوز بسیج دانشجویی را به خود مشغول کرده و هدف از طرح آن پیگیری دغدغه های مردم و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. امید است با به فرجام رسیدن موسم انتخابات باردیگر جنابعالی و بدنه انقلابی مجلس شورای اسلامی با جدیت به پیگیری مسائل و دغدغه های فعلی مردم پرداخته و با شناسایی بانیان وضع موجود و معرفی آن ها به مراجع دستگاه قضا گام موثری در رفع مشکلات مردم فهیم ایران و تحقق عدالت اجتماعی در جامعه برداشته و موجبات تحقق اهداف  عالیه بنیان گذاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم آورید.