بسم الله الرحمن الرحیم

وَإِن نَکَثوا أَیمانَهُم مِن بَعدِ عَهدِهِم وَطَعَنوا فی دینِکُم فَقاتِلوا أَئِمَّهَ الکُفرِ إِنَّهُم لا أَیمانَ لَهُم لَعَلَّهُم یَنتَهونَ

جناب آقای روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

شش سال پیش کاندیدای ناشناخته ای بودید که شعار تدبیر و امید سر دادید و با انبوهی از وعده های شیرین و جذاب اقتصادی، کلید به دست تدبیر خود را راهگشای حل مشکلات معیشتی مردم عنوان کردید. برای به ثمر نشاندن تدبیر خود نیز تنها امید به یک راه حل داشتید و آن تعامل سازنده با جهان بود.پس از پیروزی در انتخابات نیز بر اساس همین تفکر  دولت و ملت را در دوگانه ی تحمل فشار یا تعامل قرار دادید و تمام تلاش خود را کردید تا امکان این تعامل را فراهم کنید.

جناب رئیس جمهور؛

از همان ابتدا با همراهی حامیان فکری و رسانه ای داخلی و خارجی دست به هر گونه التهاب آفرینی در فضای جامعه و تخریب مخالفان و منتقدین رویکرد خویش زدید تا اینکه هر گونه امید برای اصلاح را از بین بردید و نتیجه  آن همه تلاش تبلیغاتی و التهاب آفرینی در جامعه برجام شد. توافقی که آن را سر دست گرفتید و فتح الفتوحی خواندید که سرآغاز حل مشکلات معیشتی مردم خواهد شد.باز با بی توجهی به انتقادهای دلسوزانه،  مردم و دستگاه های اجرایی را به برجام شرطی کردید تا هر لحظه منتظر گشایشی باشند که جهان شما برایشان رقم خواهد زد و تاثیر این نگاه را در معیشت مردم به وضوح مشاهده کردید.به قول خودتان معیار اصلی تورم جیب مردم است نه آمار بانک مرکزی. پس به جیب مردم مراجعه کنید و نتیجه سیاست ها و رویکرد های غلط خود در اقتصاد و سیاست خارجی را مشاهده کنید.

اکنون دو سال از برجام می گذرد. در این دو سال پیش دستانه به تمام تعهدات برجامی و بعضا غیر برجامی خود عمل کردید تا مبادا آفتاب تابان شما آسیبی ببیند.در مقابل از همان ابتدا آمریکا و دیگر طرفین برجام پشت پا به برجام زدند و هر روز بر جسمش لگدی زدند و بر روحش فاتحه ای نثار کردند. در دوران آمریکای اوباما هر چه با برجام شد آسمان و ریسمان کردید که این ها ربطی به برجام ندارد و نقض آن نیست. ترامپ با خروج از برجام جسارتی بر جسم بی جان این توافق کرد اما باز عبرت نگرفتید و فریاد زدید مزاحم رفت. الان نیز بیش از یک سال است در بازی اروپایی ها قرار گرفتید و  این خبیث ها نیز جز ابراز همدردی چیزی نصیبتان نکرده اند.تمام این مدت ذره ای متنبه نشدید و نه تنها خود از تجربه ی گران بهای برجام عبرت  نگرفتید بلکه تمام تلاش خویش را برای انحراف افکار عمومی از حقیقت آنچه در برجام رخ داد به کار بستیدتا بتوانید مسیر غلط خویش را ادامه دهید.

آقای روحانی؛

تمام این ها ناشی از این مسئله است که نه از تعامل سازنده  درک درستی داشتید و نه جهان را برای خویش درست معنا کردید. در تعامل سازنده حق ملت را مد نظر نداشتید و به اندک سهمی قانع بودید که از همان هم بهره مند نشدید. جهان را در آمریکا دیدید و چندین کشور اروپایی که در پازل قدرت آمریکا حضور داشتند.از طرف دیگر در تخریب اصول اساسی  امامین انقلاب در تعامل با ظالمان که مانعی در مسیر حرکت شما بود هیچ کوتاهی نکردید.

مشکل اصلی شما این بود که سردمداران گفتمان تعامل سازنده با جهان را  افرادی امین، غیور، شجاع، با وجدان و متدین قرار دادیدکه متاسفانه فهمی از ماهیت دشمنی آمریکا نداشتند و بین دست چدنی ترامپ و دستکش مخملی اوباما تفاوت قائل می شدند. افرادی که از یک سوراخ نه دو بار که چند بار گزیده شدند و علی رغم این که خود را پیر عرصه ی سیاست خارجی می دانستند متوجه همراهی اروپا با آمریکا در حساس ترین مواقع نشدند. کسانی که اهمیت و جایگاه مولفه های قدرت جمهوری اسلامی از جمله مسائل موشکی و منطقه ای را به درستی تشخیص ندادند و هراسی از ذبح کردن آن ها برای تعامل سازنده با جهان نداشتند. قهرمانان دیپلماسی شما نفهمیدند خطوط قرمز رهبری نه تنها عامل ایجاد بن بست نیست که راهگشا است و اکنون نیز در تعامل با 3 کشور اروپایی خطوط قرمز رهبری را زیر پا گذاشته اند و ذات خبیث اروپایی ها را نادیده می گیرند. باید هرچه زود تر به اصلاح گفتمان خویش و تغییر سردمداران این گفتمان اقدام می کردید.

جناب رییس جمهور؛

با این اوصاف هنوز بعد از شش سال حرف ناقص و شکست خورده ی خود در تعامل با جهان را با گفتمان انقلاب اسلامی و رهبری در این زمینه مقایسه می کنید و همچنان از دستاوردهای این گفتمان شکست خورده می گویید. هنوز بر منتقدان خود می تازید و مفاهیم ارزشی مقاومت و ایستادگی را به سخره می گیرید و مجددا آمادگی خود را برای پیمودن مسیر خسارت بار گذشته در تعامل با جهان اعلام می کنید. مگر پس از خروج آمریکا از برجام نگفتید مذاکره با آمریکا دیوانگی است و نمی توان به آن اعتماد کرد پس این چه جهد غلطی است که برای بازنگه داشتن مسیر مذاکره به کار بسته اید.گاهی اوقات تلاش می کنید گفتمان شکست خورده ی خویش را با ژست های انقلابی همراه کنید اما نمی توانید و شوق و تمایلتان برای مذاکره هر روز از گوشه ای بیرون می زند.

سخنان چند روز اخیرتان نیز تمام این حرف ها را اثبات می کند. مشکلتان همچنان همین است که راه حل اساسی ترین مشکلات را در دیدار با افراد  می بینید. سرگذشت آنان که پیش از شما و مشتاق تر از شما به چنین دیدار هایی رفته اند می تواند برایتان راه گشا باشد.علی رغم اینکه  مقام معظم رهبری در یک سال اخیر صراحتا و چندین مرتبه مذاکره با آمریکا را سم دانستند و مخالفت خود با مذاکره را به جهت هزینه های فراوان آن برای ملت ابراز کردند اما باز به ثابت قدمی در بیراهه ی مذاکره با آمریکا و اروپا افتخار می کنید و دائما به منتقدان حمله می کنید. پنبه از گوشتان در آورید و آه بلندی که این مردم در حسرت تحقق وعده هایتان و از سال 92 می کشند بشنوید و نگاه تلخشان به مسیری که پیموده اید را ببینید.

آقای روحانی؛

رویکرد خود و دستگاه اجرایی را در این اندک زمان باقیمانده از دوران مسئولیت اصلاح کنید  و به درد مردم بپردازید و با اصلاح مبانی خویش در سیاست خارجی و همچنین پرکاری در عرصه ی داخلی میزانی از این ضعف عملکرد را جبران کنید. حتما جنبش دانشجویی در این صورت همراه و همیار شما خواهد بود اما اگرهمچنان به اصول اساسی انقلاب اسلامی و خواست مردم برای اصلاح و بهبود اوضاع معیشتی بی توجه باشید صراحتا اعلام میداریم که در کنار مردم اجازه تکرار تجربه ی تلخ گذشته و از دست رفتن آرمان های انقلابمان را نخواهیم داد و از هراقدامی که تکلیفمان برای اصلاح روند فعلی دولت باشد دریغ نخواهیم کرد.

والسلام علی من اتبع الهدی

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادقعلیه السلام