نمایندگان بسیج دانشجویی با حضور به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های پاکدشت، قرچک و بومهن ضمن انتقاد به اشتباه محاسباتی و اولویت بندی نادرست دستگاه های مسئول در زمینه ی حمایت از مستضعفین در جمهوری اسلامی به تبیین ریشه های فشار به جریان های اسلامگرا و مسلمانان در نیجریه و کشمیر پرداختند؛ همچنین مهمترین عامل در جریان سازی مسئله ی حمایت صریح و همه جانبه از مسلمانان و آزادی‌خواهان میان دستگاه های حاکمیتی و گروه های مسئول را، توجه توده‌ی مردم خصوصا جریان حزب اللهی کشور به آرمان حمایت از مستضعفین و پایبندی به وظیفه‌ی صدور فرهنگ انسان ساز انقلاب اسلامی عنوان کردند.

در ادامه اهم مطالب بیان شده توسط نمایندگان بسیج دانشجویی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های پاکدشت، قرچک و بومهن تقدیم می گردد:

 1. قطع به یقین انقلاب اسلامی منشا امید و تحول در بسیاری از حرکت های آزادی خواهانه در سراسر جهان بوده است و جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال به برکت نگاه بلند امامین انقلاب و به پشتوانه حمایت مردمی انقلابی و مسلمان همواره حامی مستضعفین در سراسر جهان بوده است و از ابتدا بر لزوم صدور فرهنگ انسان ساز انقلاب اسلامی و حمایت از جریان های آزادیخواه و فعال علیه نظام سلطه در نظر و عمل تاکید داشته است.
 2. حرف امروز ما غمنامه ای است از آنچه بر مردم مظلوم و مستضعف نیجریه و کشمیر و جریان های اسلامگرا و جریان مقاومت اسلامی و رهبران آن ها در این مناطق گذشته و می گذرد و مرثیه ای است بر محجوریت گفتمان مقاومت خمینی و آرمان صدور انقلاب اسلامی و حمایت از مستضعفین جهان در جمهوری اسلامی. آرمانی که از ابتدای انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیایی را شکافت و انقلاب ملت ایران را در دل هر فرد و جریان مخالف با استکبار جای داد.
 3. امروزه جریان صهیونیسم جهانی که بیش از پیش ظلم و ستم و شرارت خویش را آشکار ساخته است، دست به جنایات جدیدی علیه بشیریت زده  که این مسئله حساسیت بیش­تر دستگاه­های مسئول و مردم فهیم و انقلابی را می­ طلبد.
 4. مردم مظلوم کشمیر که عمدتا مسلمان بوده و شیعیان و محبان اهل بیت درصد قابل توجهی از بافت جمعیت این منطقه را تشکیل می ­دهند، از دیرباز اسیر توطئه انگلستان قرار داشته اند. دشمن خبیث که در طول سابقه طولانی خود در استعمار و استثمار سایر ملت­ها، بسیار از سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن بهره جسته است، در این خصوص نیز از طریق دامن زدن به مناقشات میان هند و پاکستان موجب به خاک و خون کشیده شدن جمع زیادی از مسلمانان این منطقه شده است.
 5. در سال 1947 و در هنگامی که بریتانیا قصد خروج از منطقه را داشت، بنابر این شد که مناطقی که اغلب جمعیت آنان را هندوها تشکیل می­دادند متعلق به هندوستان و بخش­هایی که جمعیت بیش­تر متشکل از مسلمانان بود متعلق به پاکستان محسوب گردد. اما در خصوص این منطقه، علی رغم این که کشمیرهندوستان با حدود 90 درصد مسلمان باید قسمتی از پاکستان به شمار می ­رفت؛ با نقشه انگلستان و مخالفت کنگره هند این منطقه به محلی برای منازعات طولانی مدت بین دو دولت تبدیل شد که در این میان جمعیت مسلمان منطقه که به دلیل الفتی که با کشورمان دارند آن را ایران صغیر نیز می ­نامند، متحمل بیش­ترین خسارت گردیدند.

  امیرحسین عباسی زاده نماینده بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام
  امیرحسین عباسی زاده نماینده بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام
 6. در ادامه وضع اسف بار این منطقه و با بد عهدی دیگری از سوی ظالمان، در روزهای اخیر دولت هند خودمختاری این منطقه را لغو کرد و در پی این رویداد هزازان نظامی هندی عازم منطقه شدند. این نظامیان اقدام به دستگیری، شکنجه و هم چنین قطع اینترنت و ارتباط منطقه با جهان بیرون کردند.
 7. بسیاری از منابع نسبت به در خطر بودن جان مسلمانان هشدار دادند. در این چنین شرایطی ما شاهد سکوت همشیگی سازمان های حقوق بشری واز همه عجیب تر انفعال دستگاه های ذیربط جمهوری اسلامی نسبت به موضوع هستیم ازجمله این دستگاه ها قوه قضاییه است که علی رغم ظرفیت های حقوقی فراوان شاهد هیچگونه عمل موثری درجهت پیگیری موضوع نبودیم دستگاه دیپلماسی کشور هم به فراخواندن طرفین به خوبشتن­داری بسنده کرده است.
 8. هم چنین در خصوص شیعیان نیجریه و شیخ زکزاکی که بر اثر نفوذ صهیونیسم و عربستان سعود در تصمیم سازی در این کشور مورد کشتار و آزار و اذیت قرار گرفته­اند، انتظار اتخاذ مواضع محکم­تری می­رفت…

  رضا میثمی نماینده بسیج دانشگاه تهران
  رضا میثمی نماینده بسیج دانشگاه تهران
 9. این چنین مواضع از سوی وزارت امورخارجه حتی در هنگامی که بحران متوجه هموطنانمان هم بوده است، مسبوق به سابقه است. حوادثی چون فاجعه منا، تعرض به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده، بدعهدی­های پی در پی طرف­های غربی در خصوص مسئله هسته­ای و تحریم­های ظالمانه همگی با موضع­گیری همراه با مسامحه دستگاه دیپلماسی مواجه شدند که عمدتا به عنوان راهی برای تأمین منافع ملت ایران توجیه شده است.
 10. پس از مدت­ها مسامحه و خویشتن­داری با طرف­های غربی، هم اکنون، نتیجه­ ای جز تحریم بیش­تر در کنار از دست رفتن منافعی که می ­توانست در راستای عزت و رفاه مردم ولایت مدار ایران و تأمین منافع  استراتژیک جمهوری اسلامی در اقصی نقاط دنیا تحصیل گردد به دست نیامده است.
 11.  به طور کلی نیز این ابهام وجود دارد که دیپلماسی مدارا تا چه اندازه در سطح بین­ الملل، خصوصا در مقابل قدرت­های سلطه ­گر کارایی دارد؟ قدرت­هایی که دارای سابقه طولانی از توطئه و بد عهدی هستند و هیچ­ چیز جز منافع استکباری در دل­هایشان راه ندارد. همان­طور که خداوند فرمود: «فبما نقضِهِم میثاقَهُم لعنّاهم و جعلنا قلوبَهم قاسیه»
 12. اما مخاطب سخن امروز ما دستگاه‌های مسئول در جمهوری اسلامی نیست چرا که در جلسات متعدد نظرات دانشجویان به ایشان منتقل گردیده بلکه مخاطب مردم انقلابی ایران اسلامی است که لازم است حساسیت خود را نسبت به آرمان حمایت از مستضعفین از دست ندهند و آمادگی همیشگی خود را در حمایت از مبارزان و مجاهدانی که بعداز خداوند متعال غیر از آن ها کسی را ندارند همواره حفظ و تقویت کنند.