جمعی از تشکل های دانشجویی کشور با تنظیم نامه‌ای خطاب به ریاست محترم قوه قضاییه در حمایت از نهضت اسلامی نیجریه، مقابله ی فوری با فشارهای همه جانبه علیه رهبر این نهضت، شیخ ابراهیم زکزاکی را درخواست کردند.

همچنین روزگذشته، چهارشنبه، دفتر سازمان ملل در تهران شاهد اعتراض دانشجویان و مردم به سکوت ناجوانمردانه‌ی مجامع بین المللی در مقابل تداوم بازداشت غیرقانونی شیخ ابراهیم زکزاکی بود؛ این بازداشت درحالی ادامه دارد که ایشان در وخامت حال جسمانی به سر می برند.

درخواست جمعی از تشکل های دانشجویی از ریاست قوه قضاییه برای ورود فوری و قاطعانه به موضوع فشارها علیه نهضت و رهبر شیعیان نیجریه در سایه ی سکوت مجامع داخلی و بین المللی:

بسم الله الرحمن الرحیم
الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِن دِیَارِهِمْ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ

جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید ابراهیم رییسی، ریاست محترم قوه قضاییه؛
سلام علیکم؛
انقلاب اسلامی ایران، از بدو شروع نهضت مبارک خود، داعیه دار حمایت از مستضعفین جهان بالاخص مسلمانان مظلوم بوده است. منویات حضرت امام خمینیرحمه الله علیه و مقام معظم رهبریمد ظله العالی و عملکرد چهل ساله ی جمهوری اسلامی شاهدی بر این مدعاست.
همان گونه که مستحضر هستید، نهضت اسلامی نیجریه به رهبری شیخ زکزاکی به علت فعالیت های تبلیغی و ضد استکباری، در معرض شدید ترین فشار های امنیتی، اقتصادی و رسانه ای قرار دارد. از هنگامه ی تولد آن نهضت اسلامی، ارتش و حکومت نیجریه از هیچ ظلمی به شیعیان آن سامان دریغ نکرده اند.
مصائب انقلابیون نیجریه، که هدفی جز مطالبات بحق و رهایی از چنگال مستکبرین ندارند، در کشتار معروف زاریا در سال 2015 میلادی خلاصه نمی شود. هم اکنون نیز رهبر آن نهضت از ابتدایی ترین حقوق خود، محروم است.
طبق اخبار واصله، وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی در شرایط بحرانی به سر برده و میزان سم در بدن ایشان، پزشکان حاضر در صحنه را نگران کرده است؛ بدون شک ارتش نیجریه در مسمویت ایشان نقش داشته است. این ها همه درحالی است که رهبر مظلوم آن نهضت اسلامی از حداقل امکانات بهداشتی و درمانی نیز محروم می باشد.
باوجود نقض آشکار بسیاری از بندهای میثاق نامه های بین المللی خصوصا ماده 7 و 9 و 14 میثاق حقوق مدنی – سیاسی (که بر حفظ امنیت جانی و عدم رفتار های ظالمانه تاکید دارد) و ایضا ماده 10 اعلامیه جهانی حقوق بشر (که بر حق تمامی متهمین به دفاع از خود و برگزاری دادگاه منصفانه تاکید میکند) و بسیاری موارد دیگر که در این قلیل نمیگنجد، مدعیان حقوق بشر، سازمان ملل متحد و ایادی استکبار، کوچک ترین واکنشی نسبت به ظلم عظیم حکومت نیجریه نشان نمی دهند.
همانا انتظار حق مداری از مستکبرین، توقعی بیجاست. اما جمهوری اسلامی ایران باید با بهره مندی از معارف قرآنی گفتمان انقلاب اسلامی و با تکیه بر منویات ولایت فقیه، تنها در مدار حق قدم گذاشته و در صدد تضعیف جبهه باطل و دفاع از مستضعفان باشد.
منویات مقام معظم رهبری، طرح مفهوم متعالی حقوق بشر اسلامی و خصوصا مطالبه ایشان در دیدارهای مختلف با مسئولین قضایی درمورد استیفای حقوق بشر توسط معاونت امور بین الملل قوه قضاییه در مجامع بین المللی، وظیفه ی جناب عالی و آن قوه را دوچندان میکند. در این زمینه اشاره به بخشی از بیانات ایشان در تیر ماه نود وشش در دیدار رییس و مسئولان قوه قضاییه حجت را بر حضرت عالی و مجموعه ی دستگاه قضایی تمام می کند که می فرمایند: «قوه‌ی قضائیه باید در موضوعاتی همچون تحریم‌ها، مصادره‌های آمریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت‌های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود.»
تشکل های دانشجویی انقلابی ضمن اعلام امادگی نسبت به انجام هرگونه فعالیت فکری و عملیاتی مورد نیاز در موضوعات فوق الذکر، از حضرت عالی درخواست دارند در سایه انفعال و بی تفاوتی سایر نهادهای مرتبط همچون دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی علاوه براتخاذ موضع گیری صریح در برابراین ظلم آشکار، پیگیری مجدانه وضعیت شیخ زکزاکی و نهضت اسلامی نجریه را در دستور کار قرار دهید.

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادقعلیه السلام
مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطباییزحمه الله علیه
بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی مالک اشتر
بسیج دانشجویی دانشکده صنعت هواپیمایی
بسیج دانشجویی دانشکده شهید شمسی پور
بسیج دانشجویی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی استان تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما
بسیج دانشجویی دانشگاه و مدرسه عالی شهید مطهری
بسیج دانشجویی دانشکده انقلاب اسلامی
بسیج دانشجویی دانشگاه معماری و هنر پارس
بسیج دانشجویی فنی شریعتی
بسیج دانشجویی دانشکده اصول الدین
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی
بسیج دانشجویی دانشگاه سوره
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ