×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین مطالب

افزونه جلالی را نصب کنید.
شوش پس از سیل؛ دیدار قرارگاه جهادی دانشگاه امام صادق(ع) با نماینده شوش در مجلس
نویسنده: قرارگاه جهادی دانشگاه امام صادق(ع) - نویسنده: هادی ژیان

شورای قرارگاه جهادی دانشگاه امام صادق(ع) ، روز سه‌شنبه در جلسه‌ای با نماینده محترم شوش در مجلس شورای اسلامی -آقای سیدراضی نوری- ضمن بحث پیرامون اتفاقات منطقه تاکنون، برنامه های آتی مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت. در این جلسه ابتدا مقدمه ای در ارتباط با حجم و گستردگی سیل شوش و توابع و روستاهای آن و عدم انعکاس رسانه ای مناسب این اتفاق بیان شد. بررسی وضعیت سد کرخه قبل،حین و بعد از سیل، وضعیت کشاورزی، نوسازی و بازسازی منازل، مباحث اعتقادی و فرهنگی، مدیریت بحران در ایام سیل و… از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود که اهم نکات آن در ادامه اشاره می شود.

 1. در زمینه ی کشاورزی قبل از سیل، عدم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی در بحث نهاده های کشاورزی و افزایش هزینه ی خدمات در بخش کشاورزی موجب افزایش هزینه ها در این صنعت و ایجاد نارضایتی در کشاورزان شده بود که ترسالی میزانی از این نارضایتی ها را کاهش داد و کشاوزران پس از زحمات زیاد آماده ی برداشت محصول می شدند که قضیه ی سیل اتفاق افتاد.
 2. در اسفندماه حجم بالای بارندگی در بهار پیش بینی شده بود و این سوال مطرح است که چرا رهاسازی و مدیریت آب سد از همان زمان اتفاق نیفتاد تا حداقل از میزان خسارات وارده کاسته شود و لازم است دستگاه های نظارتی و قضایی به کوتاهی های احتمالی در این زمینه ورود کنند.
 3. بخشداری به عنوان ارگان هماهنگ کننده ی ادارات و نهادهای محلی از توان کافی برخوردار نبود و جایگاه و موضع ورود نهادهای مختلف در بحث بحران سیل مشخص و دقیق نبود. لازم بود که تمام نهادهای مرتبط با سیل به یک دیگر مرتبط شده و در بحث امداد رسانی کانالیزه شوند تا در نقطه ی اثرگذاری مناسب فعالیت کنند.
 4. از موارد مهم آن است که خصوصا اکنون و بعد از سیل باید آورده ها و کمک های مردمی برای نهادهایی مثل هلال احمر و کمیته امداد و محل مصرف آن ها شفاف سازی شود
 5. ستاد معین شهرستان شوش در بحث نوسازی و بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که آمارگیری اولیه برای شروع بازسازی و نوسازی را انجام داده است اما هنوز جدول زمانی دقیق و نقشه ی مشخص برای چگونگی بازسازی و نوسازی ارائه نشده است که باید زودتر انجام دهند.
 6. در بحث خسارت کشاورزان دولت متعهد شده است به ازای هر هکتار کشت آبی مبلغ پنج میلیون تومان و برای کشت دیم مبلغ دو تا سه میلیون تومان پرداخت نماید. میزان زمین های خسارت دیده حدود بیست هزار هکتار هست که برآورد دقیقی صورت نگرفته و باید زودتر انجام شود. زمین های آسیب دیده برای کشت فصل دوم آماده اند و لذا نباید این فرصت را از دست داد.
 7. در بحث نوسازی و بازسازی منازل نیز مبلغ چهل میلیون وام 4 درصد، مبلغ ده میلیون بلاعوض و مبلغ پنج میلیون بلاعوض بابت اجاره نشینی در ایام بازسازی و نوسازی در نظر گرفته شده است که آماده ی پرداخت است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
 8. در بحث اعتقادی نیز آن چیزی که قبل از سیل نیز مسئله ی بسیار جدی برای منطقه بود و مبلغین مردمی و نهادهای مرتبط مانند سازمان تبلیغات باید رسیدگی فوری کنند، ترویج سلفی گری در منطقه است.
 9. در بحث مطالبات مردمی از دولت و دستگاه ها مسئله ی اول این است که متاسفانه خود مردم انتظارات حداقلی دارند و حق اصلی خود را مطالبه نمی کنند و به چیزی بسیار کمتر از حق خود قانع اند.

قرارگاه جهادی دانشگاه امام صادق(ع)

نویسنده: هادی ژیان /

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.